22 886 48 48

pon - pt
10:00 - 16:00

fsd
breadcrumbs
Blog
healthy

Sposób na osiągniecie celów treningowych

Mięśnie są odpowiedzialne za lepsze utrzymanie postawy i napięcie ciała, bardziej sprężystą sylwetkę i jędrną skórę. Wytrenowane mięśnie klatki piersiowej nadają górnej części ciała więcej objętości, triceps napina opadnięte ramiona, a mięśnie pośladkowe – zwiotczałą pupę. Trening mięśni pozytywnie oddziałuje na całego człowieka, jego samopoczucie i sposób bycia. Nawet osoby, które do tej pory nie miały nic wspólnego ze sportem, przyznają, że tak jest. Gdybyśmy mogli wybierać, większość z nas chciałaby mieć raczej atletycznie zbudowaną sylwetkę, o ładnie zaznaczonych mięśniach niż niewytrenowane ciało z typowymi problematycznymi miejscami, w których szczególnie łatwo odkłada się tkanka tłuszczowa. Trening siłowy pozwala wzmocnić mięśnie i mimo to zachować szczupłą figurę, poprawia postawę i gęstość kości (profilaktyka osteoporozy), zmniejsza ryzyko pojawienia się nadwagi, cukrzycy i cellulitu. Ponadto wytrenowane mięśnie zużywają więcej energii, co podwyższa dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Nie można zapomnieć i o tym, że w wytrenowanym ciele czujemy się lepiej i po prostu wyglądamy lepiej, a dzięki temu mamy więcej radości z treningu.

Dobra wiadomość

Siłę mięśniową może wytrenować każdy, niezależnie od wieku i budowy ciała. Początkujący uzyskują dzięki regularnym ćwiczeniom przez okres czterech miesięcy przyrost siły nawet do 50%! U starszych osób regularny trening poprawia także szybkość i pewność ruchu podczas wchodzenia po schodach i biegania. Jest też jednak mniej przyjemna wiadomość: wypracowana siła nie jest stała. Trzeba ją wciąż na nowo trenować. Dlatego jedna z „mądrości” w sporcie siłowym mówi „use it, or lose it!” („używaj jej albo ją stracisz”).

Właściwy trening od A do Z

Rozgrzewka to konieczność

Zanim rozpoczniesz trening, pamiętaj o rozgrzewce! Tak samo na zajęciach ABT, jak i przed serią ćwiczeń na maszynach – rozgrzewka przygotowuje mięśnie do kolejnych ćwiczeń. Radzimy: zaczynaj pomału! Przejedź się na rowerze w średnim tempie albo pobudź krążenie na bieżni lub eliptyce.

Podczas rozgrzewki nie pobija się rekordów. Dokładnie tak samo jak podczas jazdy samochodem. Nie naciskasz gazu do deski, kiedy wyjeżdżasz z parkingu. Najpierw wrzuć pierwszy bieg i rozgrzej organizm do „temperatury roboczej”. Zwiększa to wydolność mięśni, zapobiega urazom i już w tej fazie powoduje spalanie kalorii. Po pięciu do dziesięciu minutach możesz zacząć właściwy trening!

Radzimy: na początku najlepiej ćwicz przed lustrem. Dzięki temu będziesz lepiej kontrolować postawę! I jeszcze jedna rada: nawet kiedy się spieszysz – 5 minut na rozgrzewkę i rozciąganie pod koniec jednostki treningowej jest absolutną koniecznością!

Niedbały trening, mizerny efekt

Kto chce być w formie, mieć kształtną sylwetkę i dobrze wyglądać, musi się trochę wysilić. Przychodź dwa – trzy razy w tygodniu do klubu fitness. 30 minut regularnych ćwiczeń wzmacniających już wystarczy, aby zamienić Twoje mięśnie w pierwszorzędne spalacze tłuszczu. Ale możesz też zrobić więcej, aby osiągnąć sukces. Kombinacja treningu wytrzymałościowego i wzmacniającego wyraźnie zwiększa zapotrzebowanie energetyczne, dzięki czemu spalanie tłuszczu gwałtownie przyspiesza.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Kto zdecydował zamienić swój dawny, niemrawy, idący w biodra styl życia na zdrową, sportową aktywność i szczupłą figurę, podjął duże wyzwanie. W klubie fitness spotkasz ludzi, którzy mają takie same cele jak Ty. Pracują tutaj profesjonaliści, którzy wiedzą, jak najlepiej je osiągniesz. Twój trener opracuje dla Ciebie indywidualny plan treningowy. Pokaże, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i optymalnie kształtować mięśnie.

Przerwy są wskazane

Szczególnie początkujący wykazują tendencję do przesady. Warto jednak pamiętać, że często mniejszy wysiłek oznacza lepszy efekt. Nie trenuj codziennie, zrób czasem przerwę. Fazy regeneracji są ważne dla mięśni i stawów.

Wzmacnianie… tylko spokojnie

Na drodze do wymarzonej figury wyznacz realistyczne pośrednie cele. Obojętnie, czy poprzez wzmacnianie i budowanie mięśni, czy też poprawę napięcia tkanek – nie próbuj wywierać na siebie nacisku. Powoduje to jedynie stres. Szkoda psuć sobie w ten sposób dobry nastrój. Słuchaj trenera – on jest profesjonalistą. Na początek poradzi Tobie np. mniej ćwiczeń z ciężarami. Radzimy: najpierw musisz przyzwyczaić organizm do nowego, sportowego stylu życia, potem powoli, ale sukcesywnie zwiększaj obciążenia. Taka cierpliwość się opłaci. I nie zapomnij, że Twój organizm został dopiero co przełączony z wygodnego stanu gotowości w stan aktywności.

Każdego wieczoru wyobrażaj sobie swój organizm. Twoja podświadomość będzie Cię jeszcze lepiej kierować i motywować.

Udostępnij post

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *