22 886 48 48

pon - pt
10:00 - 16:00

fsd
breadcrumbs
Blog
CO-TO-JEST-BCAA-I-KTO-POWINIEN-JE-STOSOWAĆ_ (1)

Suplementy diety stanowią istotny element treningów zarówno osób średnio zaawansowanych, jak i zawodowców. Dzięki nim osiągają oni jeszcze lepsze rezultaty. Oczywiście bez względu na to czy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, czy rozbudowa masy mięśniowej, podstawą jest zawsze odpowiednio zbilansowana dieta i dobrze zaplanowany trening. Aminokwasy rozgałęzione, zwane potocznie BCAA, to jeden z najpopularniejszych suplementów diety przyjmowanych przez osoby będące w okresie redukcyjnym. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego są aż tak ważne i przede wszystkim czy są bezpieczne?

BCAA – czy warto je przyjmować i co zawiera ten suplement?

  • Produkt X-TREME BCAA jest dostępny zarówno w formie kapsułek, jak i
  proszku. Zasada działania obu preparatów jest taka sama. Różnica wynika z odmiennych preferencji konsumentów. W składzie suplementu tego typu znajdują się trzy aminokwasy w odpowiednio dobranych proporcjach. Każdy z nich wyróżnia się nieco odmiennymi właściwościami. Połączone działanie aminokwasów rozgałęzionych sprawia, że mięśnie są chronione przed katabolizmem.
 • Pierwszym z aminokwasów jest izoleucyna, czyli związek chemiczny, który nie jest syntetyzowany w naszym organizmie. Jest to tak zwany aminokwas egzogenny. W dużym uproszeniu, należy dostarczać go wraz z pożywieniem. Dlaczego podaż izoleucyny jest tak ważna? Przede wszystkim ten aminokwas rozgałęziony przyspiesza regenerację mięśni. W trakcie okresu redukcyjnego, deficyt kaloryczny w połączeniu z intensywnymi treningami typu cardio nie sprzyja szybkiej odbudowie mięśni. Przyjmując BCAA, czas potrzebny na pełną regenerację mięśni jest zdecydowanie krótszy.
 • Kolejnym aminokwasem rozgałęzionym jest walina, która również należy do grupy substancji egzogennych. Jednym z wielu właściwości tego związku chemicznego jest regulacja stężenia glukozy we krwi. Ponadto walina wpływa na regulację hormonów, w tym hormonu wzrostu. Dodatkowo, walina korzystnie wpływa na rozrastanie się tkanki mięśniowej podczas regeneracji. Bierze również udział w syntetyzowaniu kwasu pantotenowego i w metabolizmie węglowodanów.
 • Trzecim i ostatnim aminokwasem rozgałęzionym, który można znaleźć w suplementach BCAA jest leucyna. Przede wszystkim wpływa ona na metabolizowanie węglowodanów oraz lipidów. Dodatkowo, jest odpowiedzialna za hamowanie wydzielenia kortyzolu, potocznie nazywanego hormonem stresu. Leucyna według wielu osób jest określana jako najważniejszy aminokwas egzogenny, m.in. dlatego w produktach typu X-TREME BCAA jest jej najwięcej.

Zatem czy warto przyjmować BCAA? Zdecydowanie tak. Nie należy jednak przekraczać maksymalnej dziennej dawki. Opisywany suplement jest niezwykle ważny w trakcie okresu redukcyjnego, kiedy zachodzi duże ryzyko wspomnianego wcześniej procesu katabolicznego. Jest to nic innego jak rozpad tkanki mięśniowej, który jest zjawiskiem wysoce niepożądanym.

Czy aminokwasy rozgałęzione warto przyjmować w trakcie okresu budowania masy mięśniowej?

Odpowiedź na to drugie pytanie jest krótka – tak. Powodów, dla których powinno się przyjmować BCAA podczas okresów budowania masy mięśniowej jest kilka.

 • Pierwszym z nich jest większa ilość energii na treningu, połączona z redukcją zmęczenia. Takie właściwości BCAA sprawiają, że trening jest wydajniejszy i bardziej intensywny, a co za tym idzie, skuteczniejszy.
 • Drugi niezwykle ważny powód to udział aminokwasów w redukcji tkanki tłuszczowej. W trakcie okresu budowania masy mięśniowej wzrasta również procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzięki przyjmowaniu BCAA, będzie jest znacznie mniej, co w konsekwencji ułatwi i przyspieszy okres redukcyjny.
 • Kolejną pośrednią zaletą, która ogólnie wpływa na organizm jest wzmocnienie odporności. Przeziębienia i infekcje zawsze wymuszają nieplanowaną przerwę w treningach, trwającą od kilku dni, do nawet dwóch tygodni. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania, warto połączyć w pełni zbilansowaną dietę z przyjmowaniem aminokwasów rozgałęzionych.

Jak widać, BCAA jest świetnym suplementem zarówno w trakcie okresu budowania masy mięśniowej, jak i w czasie redukcji tkanki tłuszczowej.

BCAA – dawkowanie i dodatkowe informacje

  Dawkowanie BCAA jest uzależnione m.in. od płci, masy ciała, a także intensywności treningów. Można przyjąć, że prawidłowe dawkowanie zawiera się w zakresie od 0,5 g do 1 g na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście nie trudno znaleźć odstępstwa od tej reguły. Jak stosować BCAA? Najczęściej suplement diety spożywa się od 15 do 20 minut przed i 15 do 20 minut po treningu. Co jeszcze warto wiedzieć?
 • Wiele początkujących osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją zadają pytanie typu, czy aminokwasy BCAA są szkodliwe? Dobra wiadomość jest tak, że nie ma żadnych dowodów, które jednoznacznie wskazują, że suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi jest szkodliwa. Oczywiście to stwierdzenie dotyczy wyłącznie przypadków kiedy nie przekraczamy maksymalnej dawki suplementu. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na znaczne zwiększenie dziennej dawki BCAA przez dłuższy okres, musi liczyć się z możliwością wystąpienia obniżonej przyswajalności innych aminokwasów.

Jakie są najważniejsze przeciwwskazania związane z przyjmowaniem BCAA? Przede wszystkim, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozpoczęcia suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi, należy skonsultować się z lekarzem. Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, jednak zapobiegawczo odradza się przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych osobom, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia wątroby.

 • Niestety suplementy BCAA pochodzące z niesprawdzonych źródeł mogą zawierać szkodliwe substancje dodatkowe, których obecność powoduje działania niepożądane. Z tego powodu, odradza się kupowania suplementów diety, które być może kuszą niską ceną, jednak nigdy nie ma pewności co do ich rzeczywistego składu.

Wybierając sklep Inkospor masz pewność, że otrzymasz wyłącznie pełnowartościowe produkty, pochodzące od certyfikowanych partnerów. Współpracujemy wyłącznie z najlepszymi producentami, którzy nieustannie dbają o najwyższą jakość swoich preparatów.

Udostępnij post

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.