FORMUŁA SUKCESU | KOMPLEKS BIOAKTYWNYCH FRAKCJI LAKTOPROTEIN SERWATKOWYCH | FORMUŁA SUKCESU | KOMPLEKS BIOAKTYWNYCH FRAKCJI LAKTOPROTEIN SERWATKOWYCH |
FORMUŁA SUKCESU | KOMPLEKS BIOAKTYWNYCH FRAKCJI LAKTOPROTEIN SERWATKOWYCH | FORMUŁA SUKCESU | KOMPLEKS BIOAKTYWNYCH FRAKCJI LAKTOPROTEIN SERWATKOWYCH |

22 886 48 48

pon - pt
10:00 - 16:00

22 886 48 48

pon - pt
10:00 - 16:00

fsd
breadcrumbs
Blog
CO-TO-JEST-BCAA-I-KTO-POWINIEN-JE-STOSOWAĆ_ (1)

Suplementy diety stanowią istotny element treningów zarówno osób średnio zaawansowanych, jak i zawodowców. Dzięki nim osiągają oni jeszcze lepsze rezultaty. Oczywiście bez względu na to czy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, czy rozbudowa masy mięśniowej, podstawą jest zawsze odpowiednio zbilansowana dieta i dobrze zaplanowany trening. Aminokwasy rozgałęzione, zwane potocznie BCAA, to jeden z najpopularniejszych suplementów diety przyjmowanych przez osoby będące w okresie redukcyjnym. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego są aż tak ważne i przede wszystkim czy są bezpieczne?

BCAA – czy warto je przyjmować i co zawiera ten suplement?

BCAA to trzy aminokwasy rozgałęzione – walina, izoleucyna oraz leucyna, które nie są produkowane przez nasz organizm i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Aminokwasy rozgałęzione biorą udział w ochronie tkanki mięśniowej. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego organizm potrzebuje energii do działania. Pozyskuje ją z rozkładu, czyli katabolizmu, różnego rodzaju mikroelementów, między innymi tych aminokwasów. Katabolizm polega więc na rozkładzie aminokwasów rozgałęzionych na szkielet węglowy oraz grupę aminową.

Suplementy BCCA zawierają więc aminokwasy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią doskonałe źródło pełnowartościowego białka, dzięki czemu zyskał ogromną popularność wśród profesjonalnych sportowców. Produkt X-TREME BCAA jest dostępny zarówno w formie kapsułek, jak i proszku. Wygodny w spożyciu i łatwo przyswajalny suplement stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety osób aktywnych fizycznie.

Zasada działania obu preparatów w postaci proszku i kapsułek jest taka sama. Różnica wynika z odmiennych preferencji konsumentów. Proszek rozpuszczalny w wodzie dostępny jest w kilku wariantach smakowych, natomiast kapsułki cieszą się popularnością ze względu na wygodę przyjmowania. W składzie suplementu tego typu znajdują się trzy aminokwasy BCAA w odpowiednio dobranych proporcjach. Każdy z nich wyróżnia się nieco odmiennymi właściwościami. Połączone działanie aminokwasów rozgałęzionych sprawia, że mięśnie są chronione przed katabolizmem.

Pierwszym z aminokwasów BCAA jest izoleucyna, czyli związek chemiczny, który nie jest syntetyzowany w naszym organizmie. Jest to tak zwany aminokwas egzogenny, odpowiadający za produkcję hormonów, działanie układu nerwowego, prawidłowe funkcjonowanie mięśni i przemianę materii. Izoleucyna reguluje procesy krzepnięcia krwi, wspomaga regulację poziomu cukru, pozytywnie wpływa na produkcję hormonu wzrostu i stanowi istotny składnik w procesie syntezy hemoglobiny

Dlaczego podaż izoleucyny jest tak ważna dla osób aktywnych fizycznie? Przede wszystkim ten aminokwas rozgałęziony przyspiesza proces regeneracji mięśni. W trakcie okresu redukcyjnego, deficyt kaloryczny w połączeniu z intensywnymi treningami typu cardio nie sprzyja szybkiej odbudowie mięśni. Przyjmując BCAA, czas potrzebny na pełną regenerację mięśni jest zdecydowanie krótszy.

Kolejnym aminokwasem rozgałęzionym jest walina, która również należy do grupy aminokwasów egzogennych. Jednym z wielu właściwości tego związku chemicznego jest regulacja stężenia glukozy we krwi. Ponadto walina wpływa na regulację hormonów, w tym hormonu wzrostu. Dodatkowo, walina korzystnie wpływa na rozrastanie się tkanki mięśniowej podczas regeneracji. Bierze ona udział w syntezie białek mięśniowych, czyli procesie wymiany uszkodzonych tkanek na nowe. Walina wspomaga także proces syntetyzowania kwasu pantotenowego i w metabolizmie węglowodanów.

Trzecim i ostatnim aminokwasem rozgałęzionym, który można znaleźć w suplementach BCAA jest leucyna. Przede wszystkim wpływa ona na metabolizowanie węglowodanów oraz lipidów. Dodatkowo, jest odpowiedzialna za hamowanie wydzielenia kortyzolu, potocznie nazywanego hormonem stresu. Leucyna według wielu osób jest określana jako najważniejszy aminokwas egzogenny, m.in. dlatego w produktach typu X-TREME BCAA jest jej najwięcej.

Zatem czy warto przyjmować suplementy BCAA? Zdecydowanie tak. Nie należy jednak przekraczać maksymalnej dziennej dawki. Aminokwasy BCAA pełnią niezwykle ważną rolę w trakcie okresu redukcyjnego, kiedy zachodzi duże ryzyko wspomnianego wcześniej procesu katabolicznego. Jest to nic innego jak rozpad tkanki mięśniowej, który jest zjawiskiem wysoce niepożądanym. Warto wiedzieć, że BCAA rozkłada się bezpośrednio w mięśniach, dzięki czemu nie obciąża wątroby.

Czy aminokwasy rozgałęzione warto przyjmować w trakcie okresu budowania masy mięśniowej?

Odpowiedź na to drugie pytanie jest krótka – tak. Powodów, dla których powinno się przyjmować BCAA podczas okresów budowania masy mięśniowej jest kilka.

Pierwszym z nich jest większa ilość energii na treningu, połączona z redukcją zmęczenia. Takie właściwości BCAA sprawiają, że trening jest wydajniejszy i bardziej intensywny, a co za tym idzie, skuteczniejszy. Aminokwasy BCAA niwelują uczucie zmęczenia podczas treningu, a jednocześnie zwiększają tempo utleniania tłuszczów. Badania wskazują, że BCAA może wykazywać zdolność wpływania na poziom serotoniny w mózgu. Prawidłowa produkcja serotoniny, nazywanej także hormonem szczęścia, powoduje dobre samopoczucie psychiczne i wzrost energii, oddalając uczucie senności i wyczerpania.

Drugi niezwykle ważny powód to udział aminokwasów w redukcji tkanki tłuszczowej. W trakcie okresu budowania masy mięśniowej wzrasta również procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyjmowanie BCAA, ułatwia i przyspiesza okres redukcyjny. Suplementacja BCAA pozwala zahamować wykorzystywanie białek mięśniowych w celach energetycznych. Skutecznie ochrania także tkankę mięśniową i zapobiega spowolnieniu metabolizmu. Aminokwasy BCAA mogą także wspomagać utratę tkanki tłuszczowej i przyspieszać proces odchudzania.

Kolejną pośrednią zaletą, która ogólnie wpływa na organizm jest wzmocnienie odporności. Przeziębienia i infekcje zawsze wymuszają nieplanowaną przerwę w treningach, trwającą od kilku dni, do nawet dwóch tygodni. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania, warto połączyć w pełni zbilansowaną dietę z przyjmowaniem aminokwasów rozgałęzionych. Jak widać, suplementy diety zawierające BCAA są świetnym rozwiązaniem zarówno w trakcie okresu budowania masy mięśniowej, jak i w czasie redukcji tkanki tłuszczowej.

Aminokwacy BCAA zwiększają wydolność organizmu – pozwalają trenować mocniej i dłużej

Badania naukowe dowodzą, że aminokwasy BCAA znacząco poprawiającym wydajność. Stanowią niezastąpione źródło energii dla mięśni ze względu na ich unikalny metabolizm – jako jedyne z aminokwasów nie rozkładają się w wątrobie, a bezpośrednio w mięśniach, gdzie magazynowana jest energia. Dzięki temu mogą mieć niezwykle pozytywny wpływ na wydolność organizmu.

Aminokwasy BCAA są przez organizm wykorzystywane nie tylko w formie czystej energii. Odpowiadają także za zwiększenie utleniania tłuszczu u osób z niedoborami glikogenu. Pozwala to trenować intensywniej i przez dłuższy czas, ponieważ niweluje uczucie zmęczenia ze względu na wyższe zapotrzebowanie na energię. Mogą być suplementowane przy treningach o wysokiej intensywności, jak i treningu wytrzymałościowym.

To nie wszystko. Kolejnym sposobem, w jaki suplementy BCAA zwiększają wydolność organizmu, jest oszczędzanie glikogenu w czasie zwiększonej aktywności fizycznej. Glikogen, magazynowany w postaci węglowodanów w tkance mięśniowej i wątrobie, stanowi istotne źródło energii dla mięśni. Aminokwasy BCAA pozwalając na zaoszczędzenie jego zapasów sprawiają, że możesz dłużej wykonywać ćwiczenia o wysokiej intensywności.

Przyjmowanie BCAA zwiększa także poziom alaniny we krwi. Alanina, należąca do aminokwasów endogennych, w wątrobie przekształcana jest w glukozę, a następnie odsyłana z powrotem do tkanki mięśniowej i wykorzystana jako źródło energii. Dzięki temu, że BCAA oszczędza glikogen, nie tylko zwiększa wydajność organizmu, pozwalając na dłuższe i bardziej intensywne treningi, ale także przyczynia się do szybszej regeneracji, co wpływa na większą efektywność następnej sesji treningowej.

BCAA – dawkowanie i dodatkowe informacje

Do ustalenia dawkowania produktu należy zapoznać się zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu lub dopasować indywidualnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem bądź dietetykiem sportowym. Jak stosować BCAA? Najczęściej suplement diety spożywa się od 15 do 20 minut przed i 15 do 20 minut po treningu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele początkujących osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją zadają pytanie typu, czy aminokwasy BCAA są szkodliwe?Czy suplementacja BCAA może przynieść niepożądane skutki uboczne? Dobra wiadomość jest tak, że nie ma żadnych dowodów, które jednoznacznie wskazują, że suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi jest szkodliwa. Oczywiście to stwierdzenie dotyczy wyłącznie przypadków, kiedy nie przekraczamy maksymalnej dawki suplementu. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na znaczne zwiększenie dziennej dawki BCAA przez dłuższy okres, musi liczyć się z możliwością wystąpienia obniżonej przyswajalności innych aminokwasów.

Jakie są najważniejsze przeciwwskazania związane z przyjmowaniem aminokwasów BCAA? Przede wszystkim, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozpoczęcia suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi, należy skonsultować się z lekarzem. Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, jednak zapobiegawczo odradza się przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych osobom, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia wątroby.

Niestety suplementy BCAA pochodzące z niesprawdzonych źródeł mogą zawierać szkodliwe substancje dodatkowe, których obecność powoduje działania niepożądane. Z tego powodu, odradza się kupowania suplementów diety, które być może kuszą niską ceną, jednak nigdy nie ma pewności co do ich rzeczywistego składu.

Wybierając sklep Inkospor masz pewność, że otrzymasz wyłącznie pełnowartościowe produkty, pochodzące od certyfikowanych partnerów. Współpracujemy wyłącznie z najlepszymi producentami, którzy nieustannie dbają o najwyższą jakość swoich preparatów.

Udostępnij post

Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Join Waitlist We will inform you when the product arrives in stock. Please leave your valid email address below.