Pij na zdrowie...

2013-11-06

Płyny są niezbędne do życia

 

Konieczność dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości płynów dotyczy szczególnie osób starszych. Ich zapotrzebowanie wynosi od 1,5 do 2 litrów dziennie. Niestety często niemal nie odczuwają oni pragnienia i w konsekwencji za mało piją. Uczucie pragnienia można jednak wyćwiczyć. Warto na przykład postawić sobie dwie butelki wody mineralnej na stole i gdy tylko wypijemy szklankę, od razu nalewać sobie następną. W ciągu dnia z obydwu butelek pijemy na zmianę. Po jakimś czasie stanie się to naszym nawykiem.

 

Szczególnie polecane napoje:

 

  • niegazowana woda mineralna
  • herbatki ziołowe i owocowe
  • rozcieńczone soki owocowe
  • serwatka

 

Mleko

 

Mleko to nie tyle napój, co pełnowartościowy produkt żywnościowy. Mleko dostarcza wartościowych składników odżywczych i pokarmowych, takich jak wapń. Nie nadaje się jednak do uzupełniania niedoboru płynów.

 

Ryzyko niedoboru płynów  

 

Żadne niedobory składników odżywczych nie mają tak szybkiego i tak negatywnego wpływu na kondycję człowieka, co brak odpowiedniego nawodnienia organizmu. Do spadku wydajności sportowej dochodzi już przy ubytku wody na poziomie 2% masy ciała. Regularne picie pozwala zapobiec odwodnieniu. W innym przypadku dochodzi do zagęszczenia krwi i ubytku płynów w tkankach. Powoduje to spowolnienie krążenia, a w rezultacie ogranicza ilość tlenu i składników odżywczych dostarczanych do mięśni i narządów, utrudniając pracę nerek i upośledzając naturalny system chłodzenia organizmu. Rezultatem może być udar cieplny lub akumulacja ciepła w organizmie. Oprócz spadku wydajności odwodnienie może mieć następujące objawy: osłabienie, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, skurcze mięśni i utrata przytomności.

 

Minimum 2,5 l płynów dziennie  

 

Pragnienie najlepiej gasić wodą mineralną i niskokalorycznymi napojami. Soki warto rozcieńczać pół na pół z wodą.

Strona internetowa www.inkospor.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji na komputerze bądź innym urządzeniu użytkownika podłączonym do sieci (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez stronę internetową www.inkospor.pl lub podmioty trzecie, w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej o naszej polityce dotyczącej cookies dowiesz się tutaj>>.
Zamknij
pixel